PTT, 20 iştirak personelinin işine “Artık size ihtiyacımız yok” diyerek son verdi.

PTT, Bilgi Teknoloji A.Ş bünyesindeki 20 iştirak personelini işten çıkardı. Çıkış haberi işçilere önce telefonla ardından geçtiğimiz haftasonu geceyarısında atılan maille bildirildi. İşten çıkarılan ve görüştüğümüz işçiler ise “Bu salgın döneminde işçi çıkartılır mı, biz ne yapacağız? Avukatla görüşmek için dışarı bile çıkamıyoruz”diyerek tepkilerini dile getirdi.

“ARTIK SİZİNLE İŞMİZ KALMADI”

Koronavirüs salgını nedeniyle “Evde Kal” çağrıları, işçilere yapılmazken bir de işten çıkarılmalar gündemde. Hiçbir gerekçe gösterilmeden “Artık sizinle işimiz kalmadı, hizmetinize ihtiyacımız yok” denilerek önce sözlü sonra mail yoluyla çıkışları bildirilen PTT bünyesinde çalışan 20 iştirak personelinin işine son verildi.

“DIŞARI ÇIKAMIYORUZ Kİ AVUKATLA GÖRÜŞELİM”

Görüştüğümüz işçilerden biri işten çıkarmalarda herhangi bir gerekçe sunulmadığını ifade ederek “Bu zamanda işçi çıkartılır mı? Üstelik hem doğum izninde olan arkadaşımız hem de kocası işten çıkarıldı. Bize bir şey söyleyin gerekçe nedir diye yöneticilerin aynına gittiğimizde ‘Biz sizi zaten proje kapsamında almıştık. Artık sizinle işimiz kalmadı, hizmetinize ihtiyacımız yok’ yanıtını verdiler. Böyle bir şey olabilir mi” diye sordu. Salgından ötürü dışarı çıkamadıklarını ve avukatla dahi gidip görüşemediklerini belirten işçi, “Bir de bu durumda iş aramak zorunda kalacağız. Nasıl iş arayıp da bulacağız? Evet, her şey olabilir ama şimdi mi, salgınla mücadele edilmeye çalışılan şu dönemde mi işten çıkarılır insanlar? Ne yapacağız biz? En azından biraz bekleseler olmaz mıydı. Onlar için her şey kolay, iş çıkışımızı söylediler ve bitti”diye konuştu.

“TEK TEMENNİMİZ DİĞERLERİ DE ATILIR İNŞALLAH”

Yaşadıkları süreci anlatan ve bilgi almaya çalışan bir diğer işçi ise PTT-İHS’ye yazdığı yazıda şu yanıtı aldı: “Sınavsız kolayca girerken yine kolayca kovulacağınızı düşünmeniz gerekirdi. Size yardımcı olamayız. Tek temennimiz diğerleri de atılır inşallah. İyi günler”. Mülakatla işçi alındığında ve başvurduklarını ve öyle girdiklerini söyleyen işçi ise yine mülakatla giren ve torpili olanlara dokunulmadığını da iletti.

“EN KÜÇÜK FIRSATTA EN KÖTÜ GÜNDE SOKAĞA ATILMAK KABUL EDİLEBİLİR DEĞİL”

Çıkarılan işçiler hazırladıkları ortak metinle içinde bulundukları durumları şöyle anlatıyor:“Tüm Dünya Corona virüse teslim olmuşken, ölü sayıları katlanarak çoğalırken, evden çıkmama tedbirlerini çok yanlış anlayanlar var. Bazı şirketler personelini korumak adına evden çalışma modeline geçerken veya ücretli izin verirken Türkiye’nin 180 yıllık köklü PTT’si ise böyle bir günde, hem de gece tebliğ yaparak 20 PTT Bilgi Teknoloji A.Ş iştirak personelinin işine son veriyor. Bu insanların şu an sağlık sigortasına,maaşa ve morale ihtiyaçları varken kendisine hizmet vermiş personeline sahip çıkmayarak en küçük fırsatta ve en kötü günde sokağa atması herhalde kabul edilebilir birşey değildir. Umarız yetkililer bir an önce bu duruma el koyar. Zira PTT de işten çıkarmaların devam edeceği, kalan 40 personelinde kademeli olarak işten çıkarılacağı aldığımız duyumlar arasında”. 19 Mart tarihinde sözlü olarak 20 Mart’ta ise gece 21.00‘da Satınalma Daire Başkanlığı’ndan gelen iş akdinin feshedilmesine ilişkin işçiler, işten çıkarılma gerekçelerini öğrenmek istiyor. Ayrıca işten çıkarılanlar arasında evli bir çift yer alırken annenin de doğum izninde olması işçiler arasında kaygıyı arttırıyor.