• Home
  • Korona Salgınına Karsı Gerekli Önlemler Alınmalıdır.

Çin’in Wuhan şehrinde Aralık ayı sonunda  binlerce insanın ölümüne neden  Covid19( Corona  virüsü) tüm dünya gibi ülkemizi de etkilemeye devam ediyor  Tüm dünyada binlerle ifade edilen virüsten etkilenmeler ve ölümler tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de panik ve korku yaratmaya devam etmektedir.

Ülkemizde resmi vakalarla Covid19 virüsünden etkilenen sayısı Sağlık Bakanlığı’nın resmi açıklamalarına göre 47’dir. Ancak biliminsanlarının açıklamaları dikkate alındığında virüsün etkilerinin önümüzdeki dönemde daha da artacağı öngörülmektedir.

Kuşkusuz sürecin yönetilmesinde  devletin yönetenlerin birinci görevi halka gerçekleri açıklamak ve biliminsanları, sendiklar ve meslek örgütlerinden gelen önerileri dikkate alması ve sürecin birer paydaşı olarak görmesi gerekliliğini bir kez daha hatırlatmak isteriz.   

DİSK İLETİŞİM İŞ SENDİKASI olarak  iş kolumuza giren posta, çağrı ve haberleşme sektöründeki çalışan işçi arkadaşlarımızın bu salgın döneminde yaşadıkları sorunlara dikkat çekmek istiyoruz.

Yaklaşık 45 bin çalışanı olan PTT emekçileri her gün gerek gişelerde gerekse de paket teslimi sırasında yüzlerce kişi ile direk temas halindedir. Böylesi bir süreçte PTT  yönetimi günü kurtaran önlEmler ile günü kurtarmaya çalışanların sağlığını riske atmaktadır.  Özellikle eldiven, dezenfektan ve maske gibi temel malzemelerin temini konusunda ciddi sıkıntılar yaşandığını görmekte, iş yeri ortamlarının havasız ve virüse davet çıkarır durumdadır.

Tüm ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de tek gündem olan halkın sosyal yaşamında taviz vermesi istenilen bir durumda  iş yerlerinde çalışan işçi arkadaşlarımızın sağlığını korunması için işverenler gerekli önlemi almak zorundadıır. Hala bizler iş  üretmeye devam ederken bizlerin emeği üzerinden para kazananların en temel insan hakkı olan yaşam hakkına saygı duyup, gerekli çalışma koşullarını sağlamak zorunluluğu  ülkemizin attığı uluslararası sözleşmelerde de   bulunmakatdır.

PTT yönetimini çalışanların sağlıklı çalışma hakkı için gerekli önlemeleri almaya, eldiven, maske, dezenfektan vb diğer hijyen malzemelerini en kısa sürede iş ortamında temin etmeye,gerektiğinde “ücretli izin “ hakkı sağlayarak,  PTT çalışanları üzerinde oluşan bu korku ve paniğin aşılması konusunda üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmeye çağırıyoruz. Ayrıca PTT emekçileri de işyerlerinde yaşadıkları sorunlar konusunda sendikamızla iletişime geçebileceklerini hatırlatır, tüm halkımıza sağlık ve esenlik dileriz

İLETİŞİM İŞ SENDİKASI  YÖNETİM KURULU