Eskişehir’den Ankara’ya yürüyen metal işçilerine polis engeli: 32 işçi gözaltında

Eskişehir’den Ankara’ya yürümek isteyen Birleşik Metal-İş üyesi işçilere polis müdahale etti, 29 işçi gözaltına alındı. Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu ve 3 metal işçisi polisin sıktığı gazdan etkilenerek hastaneye kaldırıldı. Daha sonra hastanedeki yaralı işçiler de ilk müdahalelerinin ardından gözaltına alındı. Birleşik Metal-İş Eskişehir Şubesi, üyelerine yaptığı çağrıyla bir kez daha sendika binası önünde toplandı ve Ankara’ya yürüyüşlerini başlattı.

POLİS BİBER GAZI VE COPLARLA MÜDAHALE ETTİ

Eskişehir’de Zeytinoğlu grubu bünyesindeki Entil Endüstri, Hapalki Döküm ve Tarkon Makine işyerlerinde çalışan Birleşik Metal-İş üyesi işçilere dört aydır ücretleri ödenmiyor. ESPAR önünde çadır kurarak açlık grevine başlayan işçiler, Ankara’ya yürüme kararı aldı.

Sabah saatlerinde Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu’nun katılımıyla basın açıklaması yaparak Ankara’ya yürüyüş başlatmak isteyen işçileri polis, biber gazı ve coplarla engelledi.

Birleşik Metal-iş üyesi işçilere karşı polis biber gazı ve cop kullandı | Fotoğraf: Birleşik Metal-İş

Adnan Serdaroğlu ve 3 metal işçisi polisin sıktığı gazdan etkilenerek hastaneye kaldırıldı. Şube yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 29 metal işçisi gözaltına alındı.

Birleşik Metal-iş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu polisin gazlı-coplu müdahalesinde yaralandı | Fotoğraf: Birleşik Metal-İş
Fotoğraf: Birleşik Metal-İş
Birleşik Metal-iş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu polisin biber gazı ve cop kullanması sonucu yaralandı | Fotoğraf: Birleşik Metal-İş
Polisin biber gazı ve cop kullanması nedeniyle Birleşik Metal-İş üyesi işçiler yaralandı | Fotoğraf: Evrensel
Birleşik Metal-iş üyesi işçileri polis biber gazı ve copla durdurmaya çalıştı | Fotoğraf: Evrensel

Birleşik Metal-İş Eskişehir Şubesi, üyelerine yaptığı çağrıyla 14.00’te bir kez daha sendika binası önünde toplandı ve Ankara’ya yürüyüşlerini başlattı.

ÇAKIRÖZER: GÖZALTILARA SON VERİLMELİ

İşçilere yönelik müdahale ve gözaltılara dair Meclis’te basın toplantısı düzenleyen CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, “Hakkını aramak isteyen emekçilere polisler gazla ve copla müdahale ediyorlar. Eskişehir Emniyet Müdürü ile görüştük, bir an önce gözaltına son verilmesi gerektiğini aktardık” dedi.

İşçilerin bir aydır seslerini duyurmaya çalıştıklarını dile getiren Çakırözer, “İşçilerin hakkını aramak için Ankara’ya gelip kurumlara başvurmasından daha doğal bir şey olamaz. 10 yılda TMSF’ye devredildikten sonra batma noktasına gelen bu fabrikalardaki insanlar, işine aşına sahip çıkmaya çalışıyorlar. İktidar kanadından bir kişi dinlemedi işçileri.” ifadelerini kullandı.