DİSK’ten bildiri dağıtımı: Ücretlerimiz artsın vergi yükümüz azalsın

DİSK’e bağlı sendikalar “Ücretlerimiz artsın, vergi yükümüz azalsın” başlıklı bildirilerle işçilere seslendi. Avcılar Türksan, Uzunçayır metrobüs ve metro durakları ile Esenyurt Kıraç’ta gerçekleştirilen bildiri dağıtımları ile işçilere bilgilendirme ve mücadele çağrısı yapıldı.

Esenyurt Kıraç’taki bildiri dağıtımını DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ve Gıda-İş, Cam Keramik-İş, Birleşik Metal-İş ve İletişim-İş sendikalarının yöneticileri ve işyeri temsilcileri yaptı. Kıraç’ta işçi duraklarına ve işçi servislerine dağıtım yapan sendikalar, “Yıllardır ‘ekonomi büyüdü’ diye övünüp, büyümeden payımızı vermeyenler, ekonomik kriz kapıya dayandığında da işçilerin alım güçlerini düşürecek ücret politikası dayatıyorlar. Ücretlerimizi sürekli olarak aşağıya çekmenin yollarını arıyorlar. İşçi sınıfına dayatılan bu sefalet politikalarını kabul etmiyoruz!” diyerek işçi ve emekçileri birleşmeye ve mücadeleye etmeye çağırdı.

İŞÇİLER ZOR GEÇİNİYOR

Bildiri dağıtımı sırasında işyerlerine gitmek için duraklarda bekleyen işçiler de yaşadıkları sorunlardan bahsederek görüşlerini belirtti. 19 yaşındaki bir inşaat işçisi 4 yıldır çalıştığını belirterek, “Asgari ücret alıyorum. Bekar olmama ve ailemle yaşamama rağmen asgari ücret ile geçinmek gerçekten çok zor. Hele evli ve çocuğu olanları düşünemiyorum! İşçiler olarak resmen sefalet içinde yaşıyoruz” diye konuştu. Genç inşaat işçisi, “Biraz olsun iyi şartlarda çalışmak ve yaşamak için işçiler olarak birleşmekten başka da çaremiz yok” dedi.

Eski işyerinden tazminatsız olarak çıkartıldığını anlatan bir tekstil işçisi de “Hakkını, hukukunu savunan işçi hemen kapının önüne atılıyor. En ufak şeye itiraz ettiğinde hemen baskı uyguluyorlar. Biz işçileri düşünen yok. Bu nereye kadar böyle gider?” diye sordu.

Sabahın erken saatlerinde sokakları temizleyen Esenyurt Belediyesi işçisi ise zamlardan ve vergilerden şikayet ederek; “İş yükümüz artıyor ama ücretlerimiz yerinde sayıyor. Üstüne maaşlardan çok vergi kesiliyor. Bir de her şeye zam gelince iyice işin içinden çıkamaz hale geliyoruz” diye konuştu.

VERGİLER ÜCRETİ ERİTİYOR

İşçi ve emekçilerin yoğun yaşadığı Esenyurt Kıraç’ta, siyasi görüşü fark etmeksizin işçilerin sorunlarının ve taleplerinin ortaklaştığı görülüyor. Bir gıda işçisi kadın, 2,5 yaşındaki çocuğunu bırakarak işe gitmek zorunda olduğunu ve aklının çocuğunda kaldığını belirtti. Bu durum, kadın işçilerin “Her işyerine ve her mahalleye kreş” talebinin önemini gösteriyor.

Yine tekstil boyahanesinde çalıştığını söyleyen bir başka işçi de vergi adaletsizliğinden yakındı:

“Ücret, maaş diye bir şey kalmadı. Vergiler, zamlar maaşı aldı götürdü. Elde avuçta kalmadı. Dağıttığınız bildiri gerçekten güzel sendikalar bu meseleye daha çok önem vererek buralara daha fazla gelmeli.”