DİSK Gıda İş 33. Olağan Genel Kurulu’nda “Hak Gasplarına Sendikal Örgütlülüğü ve Mücadeleyi Büyütme Çağrısı”

Sendikamızın da üyesi olduğu DİSK konfederasyonuna bağlı Gıda İş sendikasının 33. Olağan Genel Kurulu Şişli Nazım Hikmet Kültür merkezinde yapıldı. DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu , DİSK’ e bağlı sendikaların yöneticilerinin yanı sıra sendikamız İletişim İş Genel Başkanı ile Ünal Doğan ile yönetim kurulu üyelerimiz katıldı.

Genel kurulda konuşan Gıda-İş Genel Başkanı Seyit Aslan, yaklaşan asgari ücret görüşmelerini hatırlattı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun yapısının değişmesi gerektiğini söyleyen Aslan, “Sermaye ve iktidar tarafı asgari ücreti belirlerken, yine ‘Krizdeyiz, çıkış için fedakarlık yapılmalı’ diyecekler. Bir kez daha söylüyoruz, fedakarlık yapan taraf işçiler değil, sermaye ve iktidar olmalıdır. Asgari ücret belirlenme süreci, aynı zamanda bir mücadele sürecidir. Sanayi sitelerinde, sanayi bölgelerinde, fabrikalarda, emekçi semtlerinde mücadeleyi yükselterek taraf olmalıyız, hakkımız olanı almak için mücadele etmeliyiz” dedi.

Türkiye’nin birçok yerinde sendikalaşma mücadelesi verdiği için işten atılan ve direnişlerini sürdüren işçileri selamlayarak konuşmasına başlayan Aslan, “Dünyanın bir çok ülkesinde sermaye programlarına karşı halklar ayakta. Şili’de, Irak’ta, Lübnan’da işsizliğe karşı, yoksulluğa karşı, daha insanca yaşamak için halklar sokakta ve değişim istiyorlar. Onlara da selam gönderiyoruz. 32. genel kurulumuzdan bugüne kadar geçen sürede Türkiye işçi sınıfına ve emekçi halklara çok saldırı gerçekleşti” diye konuştu.

İktidarın 15 Temmuz darbe girişimini dayanak yaparak sendikal hak ve özgürlükleri, demokratik hakların kısıtladığını ifade eden Aslan, “İşçi sınıfımızın mücadelesine büyük darbeler vuruldu. Grevler, direnişler yasaklandı. Binlerce kamu emekçisi ihraç edildi. Binlerce işçi işinden edildi” dedi.

“KRİZ DERİNLEŞEREK DEVAM EDİYOR”

Türkiye’nin 2018 yılında tekrar bir kriz sürecine girdiğini belirten Aslan, “Bu kriz derinleşerek devam ediyor. İktidar da yeni ekonomik programlar açıkladı. Ancak bunlar sorunları çözmedi. Yapılan ekonomik programlar işçi sınıfının aleyhine yapılmış ekonomik programlardır. Dolayısıyla şunu bilmemiz gerekir; bugün yazılan ekonomik programların temelinde işçi sınıfının haklarına, çıkarlarına onların mücadele ederek güvence altına aldığı haklarına saldırı programı olduğunu görmemiz gerekiyor. En temel hakkımız olan kıdem tazminatı, hükümetin, sermayenin hedefinde ve elimizden almaya çalışıyorlar” diye konuştu.

“ASGARİ ÜCRET TESPİT KOMİSYONUNUN YAPISI DEĞİŞTİRİLMELİ”

Asgari ücret görüşmelerinin önümüzdeki günlerde başlayacağını hatırlatan Aslan şu ifadeleri kullandı:

“Ocak 2020 yılında başlayarak geçerli olacak asgari ücret görüşmeleri yakında başlayacak. Buradan yönetenlere sesleniyoruz, işçiler bir ay asgari ücretle, nasıl geçiniyorlar ne yerler ne içerler biliyor musunuz? Gelin siz bu parayla bir geçinin bakalım, nasıl geçineceksiniz? Asgari ücretin belirlenmesi milyonlarca işçiyi ilgilendiriyor, ülkenin en büyük toplu iş sözleşmesidir. Milyonlarca işçiyi ilgilendiren asgari ücret artışını bir avuç insan belirliyor. Asgari ücret artışında hep sermayenin dediği olmuştur. Komisyonda yer alan Türk-İş, ne yazık ki gerekli tutumu alamamış, sermaye ve iktidara boyun eğerek açlık sınırının altına imza atmıştır. Önümüzdeki dönem, asgari ücretin belirlenmesi için yeniden görüşmeler başlayacaktır. Açlık sınırının 2 bin 67 TL, yoksulluk sınırının 6 bin 900 TL olduğu koşullarda, asgari ücret bilimsel kriterlere göre hesaplanmalı, en az, en düşük memur maaşı seviyesine çıkarılmalı, kesinlikle vergi dışı bırakılmalı. Asgari ücret komisyonunda tüm konfederasyonlar eşit temsil edilmeli ve komisyonun yapısı mutlaka değişmelidir. Komisyon üyelerinin sermaye ve iktidar tarafı asgari ücreti belirlerken, yine ‘krizdeyiz çıkış için fedakarlık yapılmalı’ diyecekler, bir kez daha söylüyoruz, fedakarlık yapan taraf işçiler değil, sermaye ve iktidar olmalıdır. Asgari ücret belirlenme süreci, aynı zamanda bir mücadele sürecidir. Sanayi sitelerinde, Organize Sanayi Bölgelerinde, fabrikalarda, emekçi semtlerinde mücadeleyi yükselterek taraf olmalıyız, hakkımız olanı almak için mücadele etmeliyiz. Konfederasyonumuzun başlatacağı çalışmaya tüm işçi ve emekçileri katılmaya ve güç vermeye çağırıyoruz, birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz.”

“SENDİKALARDAN UZAK DURARAK DEĞİL ÖRGÜTLENEREK ÇÖZEBİLİRİZ”

Özçelik-İş Sendikası Genel Başkanı Yunus Değirmenci’nin aldığı 1.3 milyon TL’lik otomobil ile her ay aldığı 50 bin liralık maaşa da değinen Aslan, “Bunlar işçilerin temsilcileri değil. Bunlar sendikal bürokrasinin temsilcisi, bunlar sarı sendikacılar, sendika ağaları. Biz de bunlar olmaz. Biz her şeyimizle açığız. İşçilerin sendikalara duyduğu güvensizliği ortadan kaldırmak için sendikalarda örgütlenip, oradaki her türlü olumsuzluğa karşı tutum alarak bu süreci değiştirebiliriz. Sendikalara güvensizlik taşıyarak, sendikalardan uzak durarak bu sorunları çözemeyiz” diye konuştu.

“YAN YANA GELİP MÜCADELE ETMEK ZORUNDAYIZ”

Türkiye ekonomisinin çok büyük bir krizin içine girdiğini ifade eden DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu da şöyle konuştu:

“Kriz yok, yaşananlar psikolojik’ diyorlar. Ama biz çarşıya pazara gittiğimizde, evimize faturalar geldiğinde görmüyoruz kriz var mı yok mu, psikolojik mı değil mi diye. Krizin 3 temel sonucu oldu. Birincisi işsizlik. Her 4 gençten biri işsiz. Ücretlerin düşmesi yani baskılanması ve gelir dağılımı adaletinin bozulması işte krizin en önemli sonuçları. Düşününki bugün Türkiye’de en zengin yüzde 20’nin geliri, en yoksul yüzde 20 kesimin 8 katı oldu. Bu kadar ciddi adaletsizliğin olduğu bu tabloyu yarattı bu ekonomik kriz. İşte böylesi bir dönemde işimize ekmeğimize sahip çıkmak ve haklarımız için yan yana gelmek, örgütlenmek ve mücadele vermek zorundayız.”dedi.

Çerkezoğlu’nun konuşmasının ardından söz alan işçilerde kendi işyerlerindeki sıkıntıları paylaştılar. Raporların okunmasının ardından yapılan seçimde Seyit Aslan Genel Başkanlığa yeniden seçildi. Genel Sekreterliğe Olcay Ozak, Yönetim Kurulu üyeliklerine, Ramazan Küçüksarı, Sedef Erdal ve Mazhar Uzbek seçildi.

Yeni seçilen başkan ve yöneticileri sendikamız adına kutlar, önümüzdeki zorlu süreçte dayanışma içinde olacağımızı bildiririz.